מי הוא וטרינר מומחה?

תואר מומחה הוא התמקצעות צרה בתחום ספציפי מתוך כלל תחומי הרפואה הווטרינרית. בווטרינריה, קיימות התמחויות מוכרות בתחומים שונים כגון: כירורגיה, רפואה פנימית, נוירולוגיה, קרדיולוגיה, אופתלמולוגיה ועוד. מי שרשאי לגשת לתהליך ההתמחות הוא רופא וטרינר שסיים את לימודי הווטרינריה במוסד אקדמי מוכר. הדרך למומחיות כרוכה בהכשרה אקדמית ופרקטית של מספר שנים, ותלווה תמיד ע"י וטרינר מומחה בתחום אותו לומד המתמחה.

בתחום הכירורגיה והאורתופדיה מוכרים בארץ שני סוגי התמחויות:

מומחיות ישראלית מוענקת על ידי שר החקלאות, למי שעמד בדרישות שנקבעו בתקנות הרופאים הווטרינרים (אישור תואר מומחה ובחינות), תשנ"ו-1996. הקריטריונים והדרישות לקבלת תואר מומחיות ישראלית משתנים בין תחומי ההתמחות השונים, אך באופן כללי, הם פחות מחמירים ביחס למסלולי ההתמחות הבינלאומיים. מומחיות ישראלית תקפה אך ורק בגבולות ישראל ואינה מוכרת במדינות אחרות.

 

מומחיות בינלאומית (ACVS,ECVS) היא רמת ההכשרה הגבוהה ביותר שרופא וטרינר יכול

לקבל בתחום הכירורגיה הווטרינרית (הכירורגיה והאורתופדיה). תכנית ההתמחות מוצעת ע"י מוסד וטרינרי לימודי מוכר אקדמי, או מרכז מומחים פרטי, וצריכה להיות מאושרת ע"י גוף בינלאומי (הקולג' האמריקאי או הקולג' האירופאי) המופקד על התחום. המתמחה בתוכנית זו חייב בחשיפה להיקף מקרים מגוון ורחב תוך הדרכה צמודה, המבוקרת ע"י מומחים בינלאומיים בעלי דיפלומה ACVS או ECVS. תכנית ההתמחות הבינלאומית מתבססת על מסלול הכשרה בן 3-4 שנים לפחות. על המתמחה בתוכנית זו לקיים רישום מפורט של המקרים אשר נותחו על ידו תחת השגחה של מומחה, להשתתף בסמינרים וכנסים מדעיים, לבצע מחקרים ולפרסם מאמרים בעיתונות המדעית הבינלאומית.

 

במידה והמתמחה הבין לאומי עומד בכל הדרישות שהוגדרו, ועדת ההתמחות של הקולג' מאשרת לו לגשת לבחינות ההסמכה. בחינות ההסמכה למומחיות בינלאומית כוללת סדרה ארוכה של מבחנים, ונמשכת מספר ימים. מתמחים שעמדו בהצלחה בבחינות אלו זכאי לשאת את התואר "מומחה וטרינרי בינלאומי". מומחיות זו מוכרת בכל העולם. על פי החוק בישראל, דיפלומת המומחיות של הECVS או הACVS, מקבלת באופן אוטומטי הכרה ע"י משרד החקלאות גם כמומחיות ישראלית.

בעלי מומחיות בין לאומית ACVS,ECVS נדרשים לעבור הליך של RECERTIFICATION כל 5 שנים על מנת לשמר את מעמדם כמומחה פעיל. 

החוק בארץ אוסר על רופאים וטרינרים שאינם מומחים להשתמש בתואר מומחה או לרמוז על מומחיותם, אלא אם קיבלו תואר מומחה המאושר ע"י משרד החקלאות. החוק מוסיף ואוסר להיות מוצג בידי אדם אחר (צוות המרפאה) כמומחה אם אינו כזה. הצגה שכזו מוגדרת כהטעיה של הציבור וכהתחזות.

לצערנו, אנחנו עדים ,לא פעם, לחריגה מהכללים המוגדרים בחוק. מסיבה זו מצאנו לנכון לפרסם את רשימת המומחים המוכרים בתחום הכירורגיה ואורתופדיה וטרינרית של חיות המחמד בישראל

© 2023 by Andi Banks. Proudly created with Wix.com

This site was designed with the
.com
website builder. Create your website today.
Start Now